Konut Değerleme – Ekspertiz Hizmeti

Konut piyasası gayrimenkul sektörünün büyük kısmını oluşturmakta. Firmamız da Konut değerleme – ekspertiz hizmeti vererek bu piyasanın içerisinde yer almaktadır. Belediye ve Tapu Müdürlüğü incelemesi, piyasa araştırması gibi bir çok kritere göre konut (daire, ev) ekspertiz hizmeti vermekteyiz. Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konut Değerleme Hizmetimizle Sizin İçin Neleri Araştırıyoruz?

Değerleme süreci hem teknik hem de ekonomik bilgi gerektirmesi sebebiyle Dünya’da ve Türkiye’de bu hizmeti Değerleme Uzmanları vermektedir. Firmamız bünyesinde bulunan uzmanlar TDUB ( Değerleme Uzmanları Birliği) tarafından düzenlenen SPL (Sermaye Piyasası Lisanslama) sınavını başarıyla tamamlamış ve lisansı bulunan personellerdir. Tarafımızdan aldığınız hizmet içerisinde şu araştırmalar yapılmaktadır.

Gayrimenkulün Çevresel Özellikleri

Bir dairenin alım satım sürecinde konutun konumun ve çevresel özelliklerinin değere doğrudan etkisi bulunmaktadır. Yaptığımız araştırmalarda öncelikle taşınmazın konumunun doğru tespit edilir. Çünkü, zaman zaman karşılaştığımız trampa ihtimaline karşın dairenin bulunduğu kat ve kattaki konumu doğru tespit edilmelidir. Trampaya kısaca örnek vermek gerekirsek, oturduğunuz dairenin değil; kattaki başka bir dairenin size ait olmasıdır. Bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili bilgi de vermekteyiz.

Diğer önemli kriter çevresel özelliklerdir. Evin konumlu olduğu bölge dairenin değerine doğrudan etki etmesi sebebiyle önem arz etmektedir. Çevresel özellikleri incelerken, mevcut ve inşaa halinde olan projeler, imar durumu, bölgenin sosyo-ekonomik yapısı gibi kıstaslara göre incelemeler yapılır.

Belediye ve Tapu Müdürlüğü İncelemesi

Değerleme sürecinde en önemli aşamalardan biri de Belediye ve Tapu Müdürlüğü İncelemesidir. Ekspetiz yaptığımız gayrimenkul için öncelikle Belediye Arşivinde bulunan mimari ve statik proje tarafımızca incelenir. Ruhsat, yapı kullanma izni gibi resmi evraklar incelenir. Belediyenin ilgili birimlerinden yapı ile ilgili herhangi bir ceza/tutanak vs olup olmadığı öğrenilir. Bina inşaa halindeyse yapı denetim birimden gerekli bilgiler alınır. Taşınmazın bulunduğu ada parsel bazında imar durumu öğrenilir.

Tapu Müdürlüğünde ise sadece Değerleme Uzmanlarının kullanımına açık olan Web Tapu sisteminden yararlanılır. Bu sistemde, taşınmazın tapu bilgileri, üzerinde herhangi bir ipotek haciz olup olmadığı, mimari proje vs ile ilgili bir çok bilgi edinilir.

Yerinde İnceleme

Yerinde inceleme aslında Belediye ve Tapu Müdürlüğünde yapılan araştırmanın teyit edilmesidir. Ana taşınmazın konumu, bulunduğu kat ve dairenin kattaki konumu, alanı, kolonların projesinde belirtilen noktalarda olup olmadığı gibi bilgiler doğrulanır.

Piyasa Araştırması

Elbette, yukarıda belirttiğimiz araştırmalar ve daha fazlası evin değerini belirlemek için yapılmaktadır. Size ait daire ya da villa – müstakil konut ile benzer özelliklere sahip taşınmazlar bulunarak emsal araştırması yapılır. Emsal araştırması sonucunda, taşınmaz için yapılan bütün araştırmalar birleştirilerek değer tespiti yapılır. Gayrimenkul Değerleme uzmanının emlakçıdan farkı da buradan kaynaklanmaktadır. Emlakçı, evin sadece değerini tespit edebilir. Anca bir değerleme uzmanı yukarıda belirtiğimiz bir çok araştırmayı yaparak değer tespit eder.

Değerleme hizmetimizi alım ve satım, yabancıya satış, mahkeme süreçleri, SGK bildirimi, mal paylaşımı, şirketlere bilançoları için vermekteyiz. Bursa’nın her ilçesinde; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik, Karacabey, Büyükorhan, Orhaneli, İnegöl ve diğerlerinde hizmet vermekteyiz. Teklif almak için bize telefonla ya da mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

The section is not configured correctly
Call Now ButtonHemen Ara